Lélek - Mi az enyém?

 A mai középosztálybeli életről szeretnék most beszélni, külön hangsúlyt fektetve a munkaerőpiacra.

Az ember az ideje nagy részét úgyis a munkahelyén tölti, ha van…



Szóval, vannak a szerencsések (inkább kemény munkások), akik olyan mindsetet és hátteret kaptak, agy szereztek, hogy vállalkozást építenek. Céget alapítanak, embereket alkalmaznak. Azokat az embereket, akikről most szó lesz.

Középosztály. Csillogó gyermeki lelkesedéssel nézzük a felnőtteket, akik mindenre tudják a választ, mindent magabiztosan és midnen kétséget kizáróan tökéletesen csinálnak. Aztán lepofoz a valóság. Újra és újra ráismerünk dolgokra, mert ugyanazt a mintát visszük mi is, amit ők.

Iskola után mókuskerék, egészen a halálig. A nyugdíjkorhatár úgyis folyamatos növekedésben van, mikor jutunk el oda, hogy az egyetlen út néhány békés évre a rokkantnyugdíj lesz?

Szóval mókuskerék. Mit jelent ez? Az, hogy minden reggel elmegyek dolgozni valaki másnak. Ez az elvárás, ugye, felkelsz, dolgozol, hazamész, kipihened magad, hogy mégtöbbet tudj dolgozni. Elvárás, hogy az én életcélom az legyen, hogy valaki másnak az álmát építem. Arra szánom az éveim, hogy a társaimmal együtt toljak egy gépezetet, amit valaki más létrehozott, s amiben az a bizonyos „Valaki Más” az örömét leli. Ami az övé.

De mi van az én álmommal? Miért éri meg ez nekem? Persze, kapok fizetést. Amit elköltök számlákra, élelmiszerre, albérletre, hitelre, rezsire… De ebből mi az enyém?

A fedél a fejem felett? Nem. Csak bérlem.

A pénz, amit megkeresek? Nem. Mind elmegy a banknak, a telefonszolgáltatónak, az üzleteknek.

A ruháim? Nem. Azért hordom, hogy megfeleljek a dresscodenak.

A szabadságom? Nem. Pihenek, amikor mondják, hogy tudjak még dolgozni.

Az időm? Nem. A munkáltatóm osztja be.

Az életem? Nem… Mert belementem ebbe a borzasztó spirálba, a véremmel írtam alá azt a láthatatlan szerződést, amit most olyan kétségbeesetten próbálok felbontani.

Azért, hogy visszanyerjem az irányítást, visszataláljak a saját utamra, ahol megtalálom a saját álmom. Hogy végre elkezdhessek építeni valamit, ami az enyém. Amire én büszke lehetek, amit én hoztam létre.

De mind tudjuk, mi következik… Érdekel ez bárkit is?

„Megint csak a hiszti! Tűrd fel az ingujjad, szívd fel magad és menj vissza dolgozni! Mind ezt csináljuk!



Szociál - Ne legyél Karen!

Ügyfélszolgálaton dolgozom és követek több, kereskedésben tapasztalt tartalomgyártót is. Van tapasztalatom abban, hányféle ügyfél van, hogyan tudnak kommunikálni és végső soron tudom, melyiküket hogyan kell kezelni.



Van egy bizonyos típus, amelyik speciális bánásmódot igényel. Az úgynevezett Karen típus. Tudod, az a küzépkorú nő, aki úgy érzi, minden jár neki és ha nem nyalod ki a seggét, akkor a feletteseddel akar beszélni, hiába mondod el neki, hogy pontosna ugyanazt fogja végighallgatni a managertől is, amit te elmondtál neki. Ő nem tágít, managert követel, aztán mindkettőtöket befenyít, hogy elvesztettetek egy ügyfelet. Te meg összeteszed a két kezed, hogy nem kell ezzel a ribanccal törődnöd többé. 

Slussz poén, hogy ez sosincs így és mindig visszatér, hogy ugyanezt eljátssza, mintha ez a heti rutinjának alapvető fontosságú eleme lenne. Ugyanúgy megjelenik, ugyanúgy követelőzik, ugyanúgy semmi sem jó neki és már kívülről fújod az egész interakciót.

A létezésüknek mi adunk alapot. Illetve, a szolgáltatást nyújtók, akik megadják nekik, amit akarnak, ha balhéznak. Az a probléma, hogy konkrétan díjazzuk ezt a viselkedést és emgtanítjuk neki, hogy ha kiabál, követelőzik és inzultál minket, akkor megadjuk neki, amit akar. Ezzel ő is ideges és mi is azok leszünk.

Ha előadod a Karent, akkor éppen csak a minimumot kapod tőlem. Mert én nem foglak megdícsérni azért, mert átmész sárkányba hívások során.

Pedig ennek van egy békés formája is.

Íme, hogyan hívj ügyfélszolgálatot:

  • - Köszönj és mutatkozz be
  • - Mondd el érthetően, de tömören, miért telefonáltál
  • - Hallgasd végig a megoldásokat, az opciókat, ne vágj közbe
  • - Kérdezd meg kedvesen, ha valami nem tiszta
  • - Engedd, hogy a legmegfelelőbb opciót ismertesse veled, s ha megfelel, megoldásra kerül a problémád
  • - Ha nem felel meg, kérdezd meg, van-e más lehetőség
  • - Ha tényleg ez a legjobb ajánlat, akkor vagy elfogadod, vagy maradsz a jelen szituációban. Nem azért vagyunk a vonal másik végén, mert ki akarunk tolni veled, épp ellenkezőleg.
  • - Köszönd meg a segítséget és ha extra cuki szeretnél lenni, kívánj szép napot, vagy kitartást, értékelni fogjuk
  • - Várd meg, míg elköszön, ne tedd rá a telefont

Értékelve van a kedvesség, a megértés és minden embernek jár a tisztelet és a béke. Baj, ha ezt el kell magyarázni.

Légy kedves! Ne légy Karen!

Kocsma - Szöszi csajozik

 Az esti műszakok a kedvenceim. Nagyrészt történik valami humoros, vagy érdekes dolog.

Zárójelben megjegyezném, az előző rész főhőse, Sámán bá’ is bent volt egy kávé erejéig. Akartam is neki mondani, milyen jó volt a teaparti a szellemekkel, de fura mód nem állt szóba velem.

Szóval egy idő után megjelent a legjobb barátom is, Sándor, akit hasonlóan költséghatékony leitatni, mint engem. Nagyjából három deci bortól vigyorgunk.

Később érkezett egy szőke srác, akivel egyszer már tökre jól elbeszélgettünk, gondoltam, most is jó beszélgetőpartner lesz.

Tévedtem...

A negyedik korsó sörnél már megjegyezte, hogy olyan jó a fenekem, pedig csak egyszer látta és páromnak van mire büszkének lennie. És innen kezdtem sejteni, hogy ezt a műszakot sem fogom megúszni ép ésszel, így kifejezetten hálás voltam azért a jägerért, amire meghívott. 

Húsz évesen oda jutott a srác, hogy saturészegen, beállva, mint a szög azon sír nekem, hogy mennyire hiányzik az exe, aki a legszebb nő a világon, közben az én arcomra akar puszit adni. Vagy tőlem puszit kapni. Neki mindegy volt, én viszont szívesebben puszilnám meg a borosüveget. Hol a borom!?
Mindez egyébként beleférne egy átlagos műszakba, az viszont már nem, hogy későn álltam le azzal, hogy piát adjak a kezébe.

Kezdte azzal, hogy a teli korsó sörét véletlenül meglökte. Nyilván felém, mert hova máshova?
A korsó feldőlt és az a rengeteg sör végigömlött a borgépen, a kis tálcán lévő mércéken, s a pulton állt meg. Szerencsére a pénztárgépet nem áztatta el.

Én már itt elengedtem, szóval teljesen mindegy volt, hogy megindult a korsó is lefelé. El tudtam volna kapni talán. De az esélytelenek nyugalmával néztem végig, ahogy a földre zúg a korsó és ripityára törik. 

Sándor akkor hahotázott hangosan, amikor a következő korsó sörrel a pultot, s az ott lévő tálcát áztatta el a cukortartókkal együtt. 

Aztán amikor a pohár vizet kapta, már azon paráztam, hogy azt sem lesz képes rendesen kezelni. Végül is igazam lett, mert amikor már csak fél deci volt a korsóban, fogta és szimplán fejjel lefelé fordította, mintha homokóra lenne. Sándort elveszítettük, alig kapott levegőt, a srác pedig megállapította a tikkelő szemem alapján, hogy haragszom rá.

Végül feladta az álmát, hogy puszit adhat, vagy kaphat tőlem, s végre távozott. 

Törött poharak, az átlagnál több mosogatás, meglepően alacsony forgalom, a szokottnál négy centtel több jäger, és Sándornak egy vicces este.

Záróra, viszlát!

Kocsma - Sámán bácsi

 Egy kocsmában sokféle ember megfordul. Ott, ahol én dolgozom, főkent nyugdíjasok iszogatnak békésen. Reggelente megjelennek a munkások, akik meló előtt bedobnak egy fröccsöt(üzemanyag), pálinkát(kőmüves aktimel), vagy egy pofa sört(kávénak), s úgy indulnak útnak. Utánuk érkeznek az idősebbek, akik a haverokkal összeülnek iszogatni és beszélgetni az élet nagy dolgairól, vagy csak a házi húsleves ízvilágáról. Meg nézik az M1-et, ugye Orbán bácsi megvéd a csúnya migráncsoktól, fújsoros, meg ilyenek.


Aztán van a Sámán bá’, aki minden nap bejön kávézni.

Nagyon asztro, nagyon ezo, nagyon szellemgyógy. 

Namost, nem zárkózom el a spirituális dolgok elől, így hallgattam, amit mond. Volt bennem 70 szellem és 30 démon. Oké. Miután kifaggattam, hogy hogyan is tervezi, kipicsázta belőlem őket. Azóta elmondása szerint pár centisről 15 méteres lett az aurám és kivirultam. Okééé.
A tüdőmben van egy góc, amit ő kezelni akar és nem fogok köhögni, illetve a vastagbelemben van fekély. Ahaaa.

Miután ezeket elmondta, nyilván hetekkel később, mint, hogy az egész elkezdődött, közölte, hogy 5000 lesz a szelleműzés és még 5000 a gyógyítás, tehát tartozom neki tíz rugóval. 
Nem is azzal van a baj, hogy nekem erre nincs pénzem, mert van nekem fontosabb dolgom is költözés előtt. Sokkal inkább azzal, hogy ő ezt komolyan is gondolja!

I beg your fckn' pardon!?

Pár órával később főhősünk visszatért, én pedig elmondtam neki a szitut. Ez nem így működik. 
“Mit gondoltál, hogy működik? Köszönöm szépen alapon?”
Azt gondoltam, amit akartam, mivel nem történt felvilágosítás...

Olyan szép gondolatmenetet kanyarítottam a kereskedelemről (ezen egy alkalommal hazsnáltam a diplomámat), hogy öröm volt nézni de mikor oda került a sor, hogy elmagyarázzam neki, merre is van az a melegebb éghajlat és milyen képeslapot kérek onnan, nem volt rá szükség. Értette és tudta is, hogy igazam van, hiába dobálózott olyanokkal hogy "Neked ugyanannyiba került volna megkérdezni, mint nekem elmondani." Alap, hogy a "szolgáltató" közli az árat, s a "vevő" az alapján dönti el, hogy kell-e neki az a termék vagy nem. 

Szóval a végkifejlet az lett, hogy az alapvetően mosolygós sámánunk sértetten távozott, miután megegyeztünk abban, hogy itt fejeztük be, s közölte, hogy visszacsinál mindent, visszaküldi a szellemeimet.

Így hát... várom vissza mind a hetven szellememet és harminc démonomat, aztán mondjuk teapartizunk egyet, ha már ilyen szép számmal összegyűltünk.
Könnyes szemekkel mondok le a Sámán bácsival való magasröptű eszmecserékről is.

Adieu!

Childfree - Tisztázzuk

FIGYELEM!
A cikkben sok általánosítás van, aminek az alapja az, hogy rengeteg ilyennel lehet találkozni, s ugyanazon séma alapján, alig eltérő jelenetek zajlanak le.
Nyilván rengeteg kivétel akad, akit sértek a cikkel, elnézését kérem. Akinek nem inge, ne vegye magára.


Azt hiszem, itt az ideje, hogy a cikk a tervezés fázisból kitörjön és megvalósuljon. Miért? Nos, régóta van már mit, s kinek magyarázni erről az egész "Childfree", azaz "Gyerekmentes" jelenségről.

Első körben szeretnék valamit kiemelni magában a névben. Free, azaz mentes. Nem gyerekellenes, nem gyerekgyűlölő, nem is gyerektelen. Mentes. Ahogy a békés vegán nem akarja a húsevőket felgyújtani, a gyerekmentes sem átkozza ki a világból azt, aki gyereket vállal. Mindenkinek a saját döntéséről van szó. Tudjátok, élni és élni hagyni. ( Döntés, így az sem sorolandó ide feltétlen, akinek nem lehet gyereke.)

Ne turkáljunk egymás méhében!

Van, aki nagyon durván félreérti a jelengéget, azt hiszi, gyűlölik a gyerekeket, a gyerekmentes csoportok semmi másról nem szólnak, csak arról, hogy kiposztolunk gyerekeket és kommentelgetnek alá, hogy "de ronda krumpli", vagy "jaj de megölném".
Pedig egyáltalán nem erről van szó. Persze, vannak negatív példák is, én is látok hasonló posztokat, akik valóban azt hangsúlyozzák, ecsetelik, hogyan bánnának el azzal a síró gyerekkel. De az megint más tészta, az már a gyerekellenes, vagy gyerekgyűlölő kategória. Nem ugyanaz.
Ami őket összeköti, az a puszta tény, hogy különféle okok miatt, de nem akarnak gyereket vállalni. Nem szeretik őket, trauma érte őket, nem érzik magukat alkalmasnak... Hiába sorakoztatunk fel érveket, mindig jönnek a szokásos mondókák. 
Figyelem, aki gyerekmentes, 90%, hogy találkozott már ezekkel, ahogyan én is:
  • Majd ha lesz sajátod, megtudod! - Nem szeretném.
  • Fiatal vagy még ahhoz, hogy ilyen döntést meghozz. - Akkor mi van a tinimamikkal?
  • Mikor a kezedbe adják a sajátod... - Azt, ami nem lesz?
  • Ki nyitja rád az ajtót öreg korodban? - Az öreg barátnőim. Nem biztos, hogy a gyerekem rám fogja nyitni, ha mégis lesz.
  • Ez az élet rendje. Nőként kötelességed szülni. - Nincs jogod megmondani, nekem mi a kötelességem.
  • Bezzeg aki akar, annak nem lehet! - Ha én szülök, attól jobb lesz annak, akinek nem lehet gyereke?
  • Önző vagy! Ennyivel tartozol a társadalomnak! - Mert majd te azt tudod...
  • Hát az ilyennek ne is legyen gyermeke! - Látod, valamiben mi is egyetértünk ;)
  • Ha anyád is így gondolkozott volna! - Akkor most őt osztanád.
Unjuk. Nagyon durván unjuk ezeket a szövegeket. Biztosan háromszor ennyit tudnék még írni, mind hallottuk, ismerjük ezeket a kártyákat, érveket, amik semmit nem mozdítanak meg bennünk. 
Ezzel az a baromira nagy baj hogy nem kapjuk meg azt, ami az embernek alanyi jogon jár: Tisztelet.
Nem tartják tiszteletben a magánéletünket, a döntéseinket, hogy mihez kezdünk a saját nemiszerveinkkel.

Az tud minket igazán zavarni, amikor olyan terhet akarnak a nyakunkba akasztani, amit nem nekik kell cipelniük minimum 18-20 évig. Nem vágyunk gyerekre, és ha engedünk a nyomásnak, semmi garancia nem lesz rá, hogy végtelen odaadással fogjuk nevelni az utódot. Ja, szeretni fogjuk biztos, a mi vérünk, meg minden. De alapból nem akartuk. És ha a gyerek nem tervezett, vágyott lélek, már sérültként startol el az életben. Ez kinek jó?

Ráadásul milyen jogon szól bele bárki a döntéseinkbe? Mármint, én sem mondom meg a szomszédnak, vagy bárkinek, hogy takarodjon abortuszra, vállaljon még egy gyereket, vagy többet már igazán nem kéne. Semmi közöm hozzá!

Sokat kapjuk az osztást, hogy milyen szar emberek vagyunk, hogy utáljuk a gyerekeket. Pedig nem utáljuk őket, vagyis nem mindannyian utáljuk, ráadásul nem az összeset. Én is mentem már oda babázni egy kisgyerekhez, mert azt tényleg aranyosnak találtam. Képmutatásból nem fogok én senkinek sem gügyögni. Csak azért, hogy a boldog anyuka ne akarjon megölni a tekintetével? Hidegen hagy, mi a véleménye.

Minket az zavar, hogy nagyon sokan nem képesek megnevelni a gyermeküket. Nem mondom, hogy én jobb szülő lennék, sőt, tudom, hogy borzalmas anya lennék, így megadom az esélyt annak a kis léleknek hogy máshova szülessen le. Oda, ahova remélhetőleg várják is őt.

Azokból a gyerekekből lesznek a visító, üvöltő, hisztiző törpe szörnyek, akiket nem nevelnek. Apuci fél, hogy a hercegnője nem fogja szeretni, ha nem veszi meg neki a Barbie babát. Anyuci retteg, hogyan néznek rá a boltban, ha a kicsi kincse üvölteni talál, mert nemet mond a csokira. A szülők úgy gondolják, nem szabad a gyermeket szabályozni a szabadságában, így nyugalommal nézik végig, ahogy az idős nénit rugdossa, leborítja a csokipultot a benzinkúton, sikítva zavarja a pihenni vágyók nyugalmát, a wellness részlegen bombát ugrik a medencébe, hogy jól összevizezze a mellette relaxáló nő gondosan felkontyolt haját, vagy egyszerűen odamegy máshoz és elkezdi ütni, vagy felmászik oda, ahova nem kéne. Bezzeg, ha leesik, mindenki szemét idióta lesz. 
Várj, miért én vigyázzak a gyereked testi épségére? Nem én csináltam, miért vagyok én felelős? Mellesleg, ha meg rászólnék, akkor meg azért pörölnél velem. Dobj be egy Xanaxot és tipli vele a balesetire.
Az ősanyák igazi profinak számítanak. Nevelés helyett mámoros mosollyal az arcukon figyelik, mit csinál a gyerek, s bármit tesz nem szól. Mindenkinek legyen kötelessége elviselni, mosolyogni rá, vigyázni rá, s aki ezt nem teszi, az rossz ember. Sőt, nem is ember. 
Beleszólni nem szabad, nem telefon, ő jobban tudja, sőt, másoknak is majd ő megmondja, hogyan kell gyereket nevelni. (Az ilyenek egymás között mennyit veszekedhetnek :D)

Pontosan tudjuk, hogy a nevelés, vagy annak hiánya az oka a gyerek viselkedésének. Ezért nem a gyerekkel van a bajunk, hanem a mostanában elszaporodott ősanya, vagy momzilla típussal, akiket fentebb említettem.

Az ősanyáknak ismérve még az is, hogy előjogokat követelnek maguknak. A kasszánál engedjem előre akkor is, ha késésben vagyok, mert ő édesanya. Hajoljak vízszintig könnybe lábadt szemekkel, mert ő édesanya. Adjak neki, meg a kicsi kincsének mindent is, mert ő édesanya.

Ehhez általában társul egy jó, testes adag mártírkodás is.
  • Nem tudod, mi az a fáradtság, amíg nincs gyereked! - Meséljek róla?
  • Ugyan mitől lennél te valaki? Hisz nincs is gyereked! - Mást tettem le az asztalra, köszi.
  • Nem értem, ha nem vagy szülő, mivel töltöd azt a sok szabadidőt? - Nekem is van ám dolgom, feladatom.
  • Sokszor akarom feladni, sokszor akarok másik életet, aztán a csöppségem mosolyát látva rájövök hogy nem cserélnék senkivel. - Mentem elcsöppenek...
  • Te tudod, mi az az énidő? Dehogy is, én anya vagyok! - Pedig, ha utánajártál volna annak, mit is vállalsz...
Tulajdonképpen ezek a posztok arról szólnak, hogy "Kegyetlenül szarul érzem magam, nincs magamra időm, de anyának lenni a legcsodálatosabb a világon!"
Persze, elhiszem, hogy sokan vágynak az anyaságra és ez egy életcél, de nem vagyunk egyformák és sokan ezt nem tudják megérteni. Nem akarják elfogadni a tényt, hogy van, aki inkább karriert épít egész életében, akinek az utazás fontosabb, mint a szülés. Ezer meg egy oka lehet, miért mondunk nemet.
Az, hogy te szerettél volna gyereket és van is, őszintén örülök az örömödnek, élj boldogan, szeresd, meg ő is téged. Legyen szép életetek, de engem hagyjatok a nyaggatással, jó?

Következhet akkor az, ami miatt oldalt alapítottunk és csoportokba verődünk?
Had idézzem egy kedves csoporttag szavait:
"Mindenhez IS oda lehet tenni a gyereket indoknak/kifogásnak/megható ténynek/előjognak/dekorációnak/önigazolásnak/programnak/magyarázatnak/kötőszónak."
Mindig, mindenhova oda kell valahogy biggyeszteni a gyereket. 
Vettünk egy kutyust. Lefotóztuk a gyerekkel, de a kutyából alig látszik valami, a gyerek, aki senkit nem érdekel a kutyás csoportban, kitakarja.
Bármire rá lehet vágni, hogy "de nekem gyerekem van!"
Teljesen mindegy, hogy milyen témáról van szó, a gyereket bárhogyan, bármiért, bármilyen kontextusban fel lehet hozni.
Illetve, a Facebook feed is tele lenne spammelve a gyerekekkel, ha nem kapcsolnám ki az ilyenek követését.
Az, hogy a kutya belefeküdt a sárba, gusztustalan, de az, hogy a gyerek milyet hányt, vagy kakilt, az a vasárnapi ebédnél is totál elfogadott.
A mi csoportunkban, ha szóba is kerül a gyerek, a kép kommentbe kerül. Mindenről szó van, sokmindent megbeszélünk egymás között, legyen az bármilyen téma. És senki nem jön oda, hogy a kommentszekcióban az arcunkba tolja a gyerekét.


A végére pedig jöjjön egy keményebb téma, ami megint csak feltolja a pumpát:
A nyomorba szülés. Miért?
"Ahol három gyerek elfér, ott elfér a negyedik is"
Helyesen ez a mondat: "Ahol három gyerek nyomorog, ott a negyedik is nyomorogni fog."
A gyerek tisztes, rendes neveléséhez azért a vágyon kívül jópár dolog kell.
A szeretet fontos, de ahogy barátságot nem tudsz tankolni a pajtás autójába, szeretetből sem fog a gyerek jóllakni.
Kell biztos lakhatás, egy biztos tető a fejed fölé. A fejetek fölé.
Kell egzisztencia. Pénz, rengeteg pénz, amiből megveszed a babaruhákat havonta, megveszed a pelenkát az ételt, a hordozót, a babakocsit, a popsikenőcsöt, a jó ég tudja még, hogy mit. 
Kell egy egészséges lelki, mentális háttér. Nem hangzik jól, de tele mentális gondokkal nehezen lehet egészséges gyereket nevelni. Ismerek szív- és pánikbeteg lányt, akinek Stockholm-szindrómás az anyja, s pont ez okozta a bajt a lánynál is. És még véletlenül sem mentünk el Gypsy Rose Banchard híres esetéig.
Sok helyen nem adatik meg, de előny ha a két szülő harmonikus kapcsolatban él egymással. Vagy nem a gyerek előtt eszik egymást.

Az a baj, hogy sok olyan gyerek születik, aki nem tervezett, akinek nem adatik meg az, ami szükséges, vagy aki pusztán eszköz. Csináljunk gyereket, mert CSOK, babaváró, családi pótlék, SZJA mentesség. Ezekkel senki nem lesz kisegítve, ha kiszámoljuk, egy évben, vagy egy hónapban mennyibe kerül egy gyerek megfelelő ellátása, nevelése. 
"Kisfiam, azért születtél meg, mert anyádéknak kellett a pénz." 
Nem jó ez így. Komoly gondok vannak rendszer szinten.

Mi lenne, ha a mennyiség helyett a minőségre koncentrálnánk?